Kinek érdemes kutyát tartania?
Együtt élni egy kutyával nem csak öröm, de kiváltság és egyben hatalmas felelősség is. A kutyatartás nem merül ki abban, hogy enni és inni adunk neki, fekhelyet biztosítunk számára, labdázunk és trükköket tanulunk vele. A legfontosabb, hogy vigyázzunk az egészségére. Az állatorvosi vizsgálatok, oltások és parazitaellenes kezelések elhanyagolása életveszélyes lehet. A szeretet és figyelem mellett számos felelőssége is van a tulajdonosnak, mert kutyája családtag, ezért nem csak a boldogságáról, hanem az egészségéről is gondoskodnia kell.
Gyakran már a kutyatartás kellős közepén derül ki, hogy nem is olyan olcsó a házi kedvencünk eltartása. Vannak előre tervezhető költségek, de nem ritka a hirtelen jelentkező kiadás sem. Mire számítson az, aki most szeretne kutyát vagy macskát örökbe fogadni? Mennyire drágult az állattartás az elmúlt időszakban?
A kutyatulajdonosokat és az állatvédő civilszervezetek munkáját a világjárvány nem sokban érinti, de ez alatt az egy év alatt érezhetően drágább lett a tartás: a gyógyszerek és a vakcinák ára emelkedett, a tápoké is jócskán nőtt, a gyártók szinte minden fronton emeltek. Mindazonáltal a koronavírus első hullámában érezhetően megnőtt az állattartási kedv, amikor a gyerekek is otthon maradtak, akkor hirtelen többen fogadtak örökben kutyákat és macskákat.
Mennyibe kerül ma a hobbi állattartás?
Ha felelősen tartjuk az állatot, az bizony pénzbe kerül, nem is kevésbe. Csak olyan leendő tulajdonos vágjon bele, aki anyagilag és időben is biztosítani tudja azt, amire az állatnak szüksége van. Ez nem csak a legelemibb oltásokból és chipezésből áll, jó, ha a kutyák és a macskák megkapják a fertőző betegségek elleni védőoltásokat is. Negyedévente a féreghajtás is mindenképpen ajánlott, ezt is tegyük meg. Itt nálunk, a Dunakanyarban rengeteg a kullancs, az enyhébb telek miatt szinte egész évben védekeznünk kell ellenük. Elsősorban a kutyáknál új, korábban csak mediterrán területeken jelenlévő betegségek is megjelentek, ilyen a szívférgesség, a bőr- és szemférgesség. De az ország más részéin is olyan arányú már a fertőzöttség, hogy érdemes ez ellen is előre védekezni.
Mennyibe kerül a kutyatartás „kezdőcsomagja”?
Egy kiskutya vásárlása vagy örökbefogadása után legalább 4-5 alkalommal kell oltást kapnia, amelynek darabja 7-10 ezer forint lehet. Adni kell neki féreghajtót, kullancs, szúnyog és bolha ellenes szereket – amelyekből a legújabbak és leghatékonyabbak egy nagyobb testű kutyánál akár a 10 ezer forintos tételt is elérhetik.
Ha mindezt összeadjuk, akkor minimum 35-40 ezer forintnál járunk, és erre jön az ivartalanítás költsége. Mert egy felelős gazda, ha nem egy tenyészállatról van szó, akkor ivartalanítja is az állatát, de ez is költség. A nősténykutya ivartalanítása átlagban 30-40 ezer forint, de nagy különbség lehet az állatorvosok díjazása között. Az altatás metodikájában is komoly különbségek lehetnek, ami szintén drágíthatja a beavatkozást, és a kutyatartás egyéb költségeiről se feledkezzünk meg.
És akkor még nem szereztük be a kutya nyakörvét, pórázát, fekvőhelyét, szállításhoz szükséges eszközeit, tálkáit. A nyakörv 1000 és 10 ezer forint között kapható, a póráz, ha sima, 1500, ha flexibilis, 5 ezer forintnál kezdődik. A kutyafekhelyre is számoljunk legalább 4-5 ezer forintot, amelyet főleg az elején biztosan sűrűn cserélni kell. A szállító dobozok ára, mérettől és anyagtól függően változik, de 10 ezer forintba biztosan belekerül egy. A ruha és a kutya biztonsági öv 3-4 ezer forinttól kezdődik. Ehhez jön még az éves oltás ára, ami 6 és 12 ezer forint közötti, a chipezés 5 ezer forint körüli és a féreghajtó tabletta ára.
Az eb a fajtájától függően aztán időnként akár kutyakozmetikára is szorulhat, ami szintén nem kis költséggel jár.
Macskát örökbe fogadni sem sokkal olcsóbb
Egy kiscicánál elég 2 darab védőoltás, de meglepő módon a macskavakcinák drágábbak, mint a kutyáké, így alkalmanként minimum 10 ezer forintba kerülnek.
A kiscicákat is féregteleníteni kell, úgyhogy minimum 20-25 ezer forintos tétellel az ő esetükben is számolni kell, erre jön az ivartalanítás költsége, ami nősténycicánál 20-25 ezer körüli összeg.
Havi rendszeres költség az állat etetése
Ha egy prémium minőségű tápot adunk az állatnak, az egy nagyobb testű kutyánál már komolyabb költséget is jelenthet. Vannak kutyusok, akiknek speciális gyógytáp kell, de átlagosan egy nagyobb termetű kutya etetése, prémium táppal havonta elérheti a 15-30 ezer forintot.
Százezrekbe kerül egy komolyabb műtét
Sokan családtagként kezelik a háziállataikat, és akár egy tengerimalac vagy egy nyúl esetében is, ha megbetegszenek, a gazdák erőn felül is áldoznak a gyógyítás költségeire. Egy-egy csontműtét, pl. speciális beavatkozás, ami fémimplantátum beültetésével jár, 80-100 ezer forintnál kezdődik. Többször már nyúlon is végeztek ilyen műtétet.
Meglepő, de sokan bizony mélyen a zsebükbe nyúlnak, szinte a lehetőségeiken túl is, ha a házi kedvenceik élete a tét. Kifizetik a 80 ezer forintos MR vizsgálatot, vagy bevállalják a több százezer forintos komolyabb műtéteket is.
Kutyaiskola
A harmonikus, kölcsönösen örömteli együttélés érdekében a kutyusokat is érdemes szakértői segítséggel iskolába járatni. Egyre több kutyaiskolában elérhető az a magyar fejlesztésű módszer, amely nem „csak” a kutya, de a gazdi „nevelésén”, és főleg a megfelelő kommunikáció kialakításán alapul. A Tükör módszer nemzetközi népszerűségét annak a felismerésnek köszönheti, hogy a kutyusunk bizony tükröt tart elénk: viselkedése, egyes magatartásbeli problémái kiválóan megmutatják, milyen gazdák vagyunk.
Miért van az, hogy sok kutya teljesíti az iskolában az oktató parancsait, ám a gazdára oda sem figyel? Felismerték, hogy a kutya viselkedését elsősorban a gazdi viselkedése befolyásolja, vagyis az állat tükröt tart az ember elé. A megfelelő, minden kényszert, erőszakot mellőző nevelési technikát tehát a gazdának kell elsajátítania, hiszen nincs javíthatatlan kutya, csak nem elég kitartó gazdi.
A Tükörmódszer hármas tagolása
A módszer a „Viszony rendezése”, a „Tanítás” és az „Életmód” tagolásra épül, amely egyszerűbbé teszi a gazdi-kutya viszonyt, nevezetesen:
1) A „Viszony rendezése” az első fázis, amely a kutya ösztönkezelésén alapszik. Ezen a szinten a gazda megtanulja, hogyan kell a kutyussal együtt élni, saját nyelvén kommunikálni, hogyan lehet ő a kutya igazi vezetője, akire az valójában vágyik.
2) A „Tanítás” során az erőszak és kényszermentes képzés, valamint az ösztönkezelés egészítik ki egymást. A tanítás egy közös, élményteli, kapcsolatjavító munkává válik, sokszorosára növelve a kutya tanulási képességeit, a gazdikat is meglepve ezzel.
3) Az „Életmód” rész pedig lényegében a kutyus egészségének, jó életminőségének megőrzéséről szól, legyen szó táplálásról, mindennapi feladatokról vagy a sétarend kialakításáról. Fontos, hogy a „csak” társként tarott kutya szellemileg és fizikailag is le legyen kötve. Az unalom és az inaktivitás ugyanis – akárcsak az embert – előbb-utóbb beteggé teszi.
Kiknek ajánlott a Tükörmódszer?
Minden kutyatartónak, aki hajlandó új alapokra helyezni a kutya-gazdi kapcsolatot, és elfogadja, hogy a kutyus viselkedéséért, így akár magatartás-problémáiért is a gazda a felelős.
Különösen ajánlott olyan gazdiknak, akik úgy érzik, a kutyusuk reménytelen és taníthatatlan, hiszen ilyen négylábú jóbarát a módszer filozófiája szerint nem létezik – csak elég kitartó és következetes gazdi kell hozzá, és ha a gazdinak:
* fontos, hogy kutyája kiegyensúlyozott, egészséges, szófogadó legyen,
* szeretné megérteni kutyája viselkedését, igényeit, hogy mit miért csinál,
* szeretné kutyáját más kutyák között is elengedni úgy, hogy ne kelljen aggódnia és ő játszhasson kedvére,
* nem a kutyát okolja a problémákért, hanem elfogadja, hogy a kutya viselkedése a gazdin múlik,
* nem szeretné kedvencét kényszerrel (pórázon rángatva, hátsóját lenyomva, stb.) tanítani,
* az alapvető feladatokon túl mást is megtanítana a kutyájának úgy, hogy közben mindketten jól érezzék magukat,
* szeret kutyájával közös, tartalmas programokon részt venni, valamint
* szereti kutyáját és felelős állattartónak vallja magát,
akkor minél előbb hozzá kell látnia a fentiekben vázolt módszer elsajátításába.
Végezetül meg kell említeni, hogy a jelen szócikksorozat anyaga szakmai véleménynek minősül. Az anyagban az egyes vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket foglaltuk össze, és ennek kapcsán is látszik, hogy vannak még szabályozatlan területek, értelmezésre szoruló rendelkezések, megoldásra váró alkalmazási problémák. A szakmai anyaggal kapcsolatban természetesen lehetnek olyan részletek, melyek az állattartók és szakemberek személyes tapasztalatai alapján kiegészítésre szorulnak. Ezért arra biztatunk minden jó szándékú, a témában járatos állattartót, állatvédelemmel foglalkozó szakembert, civilszervezetet és önkéntes munkatársat, hogy esetleges észrevételeit, javaslatait juttassa el hozzánk, hogy azokat figyelembe vehessük a mindennapi állatvédő tevékenységünk során.
Felhasznált irodalom:
Kezdődhet a suli a kutyáknak is – Mi az a Tükör módszer? Szerző: Kisállatorvos.hu. (https://www.kisallatorvos.hu/aktualis/kezdodhet_a_suli_a_kutyaknak_is_mi_az_a_tukor_modszer)
Drága mulatság lett kutyát, macskát tartani Magyarországon: itt vannak a 2021-es árak. Szerző: Pais-Horváth Szilvia. 2021.03.11. (https://www.hellovidek.hu/eletmod/2021/03/11/draga-mulatsag-lett-kutyat-macskat-tartani-magyarorszagon-itt-vannak-a-2021-es-arak)
(Csillag-Mihalina Beáta Marianna)
kurátor